Şifreyi yenile

Arama sonuçlarınız
21/04/2015

Bursa Gezi Rehberi


Ulu şehir Bursa ! Osmanlı’ya tam 130 yıl başkentlik yapmış namıdiğer Yeşil Bursa’yı doğasıyla, tarihiyle gezip görmeye doyamayacaksınız.

Rotasını Bursa’ya çeviren siz değerli kamp severler doğanın içinde huzur bulurken, şehir merkezini de de bu ulu şehrin sunduklarıyla büyülenmeye hazırsanız gelin birlikte Bursa gezisine başlayalım.

Tarihi Yerler

 • Ulu Camii : I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılan Ulu cami kent merkezinde yer almaktadır. Çok ayaklı cami şemasının en klasik ve anıtsal örneği sayılır. Rivayet budur ya caminin inşasında işçi olarak çalışan Hacivat ve Karagöz atışmalarıyla inşaatı yavaşlatınca idama mahkum edilmiş ve şehrin simgesi haline gelmişlerdir. 

   

 • Yeşil Türbe ve Camii : Muhteşem süslemeleri ile dikkat çeken bu alan, rengi bulmanın imkansız dendiği turkuaz çiniler ile bezelidir. Osman Hamdi Bey’in meşhur eseri Kaplumbağa Terbiyecisi de bu alanda resmedilmiştir. Özellikle gece aydınlatmaları ile insanı hayran bırakacak güzellikte görünür.

 • Hanlar Bölgesi : Dönemin önemli ticaret yolları üzerine kurulu şehir de bir çok han görmek mümkün. Bu bölgedeki hanlar; Koza Han, Fidan Han, Pirinç Han, İpek Han, Emir Han, Geyve Han, Galle Han, Çukur (Kütahya) Han, Kapan Han, Tuz Han’dır. Bu hanlarda alışveriş yapabilir, oturup dinlenebilirsiniz. Özellikle Koza hana uğrayıp Bursa ipeğinden yapılan ürünler almadan ve Kraliçe II. Elizabeth’in bile Bursa ziyaretinde içtiği meşhur kahvesini içmeden Bursa’dan ayrılmayın.

 • Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri: Osmanlı Devletinin Kurucusu Osmangazi ve oğlu aynı zamanda ikinci padişah Orhangazi’nin türbeleri yer almaktadır. Şehri panoramik olarak da izleyebileceğiniz Tophane tepesinde yer alan bu türbelere gidince ünlü Tophane saat kulesini de ziyaret edebilir, hemen arka sokaklarda yer alan Bursa Kalesi ile çevrelenmiş eski Bursa evlerini dolaşabilirsiniz.


  Doğal Güzellikler 

 • Uludağ : Ülke genelinde tüm kayak severlerin uğrak noktası olan Uludağ sadece kışın değil yaz döneminde de mutlaka görülmelidir. Endemik bitki türleri, yürüyüş rotaları ve çeşitli piknik alanları ile her mevsim doğal güzelliği ön planda olan Uludağ’a teleferik ile de çıkabilir, muhteşem manzarasını yukarıdan seyredebilirsiniz.

 • Cumalıkızık : UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu köy, tarihi evleri ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Burada yapacağınız yürüyüşler size unutulmaz anılar yaşatabilir. Sabah kahvaltısı içinde tercih edebileceğiniz bu köyde, yerel kadınların hazırladığı pek çok ev yapımı ürün bulabilirsiniz. Meşhur cin aralığında fotoğraf çekinmeyi de unutmayın.

 • Gölyazı : Antik çağlarda Anadolu’da kurulu ‘Apollonia’ Işık Tanrısının ismi verilmiş 9 kentten birisi olduğu bilinen Gölyazı derin bir yarımada üzerine kurulmuştur. Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı’da  Roma döneminden kalma bir çok eser görebilir, tekne turu ile ada etrafında gezintiye çıkabilirsiniz. Meydan da yer alan anıt çınar altında çayınızı içip dinlenirken, pek çok göçmen kuşa ev sahipliği yapan bu adanın keyfini çıkartın.

 • İznik : Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İznik Osmanlı döneminde de sanat, ticaret ve kültür merkezi olarak kullanılmıştır. Pek çok tarihi kalıntıyı görebileceğiniz Nicea yani İznik geçmişten günümüzde çini sanatıyla ünlenmiştir. Çini müzesi başta olmak üzere, el sanatları çarşını ziyaret edebilir, göl çevresinde bisikletle gezebilir, tekne turu yapabilirsiniz.

Bir güne sığmayacak bir şehir Bursa, daha gezilip görülecek pek çok eser, doğal güzellik var. Dağıyla denizi ile dopdolu bir seyahat rotası. Dünyada örneği 4 adet bulunan çarşılı köprü Irgandı Köprüsü, eski Rum evleriyle sahil kasabası Trilye ve Mudanya, zeytinin başkenti Gemlik, Kapalıçarşı, şelaleleri, mağaraları , müzeleri, asırlık çınarları ve sağlık turizmi için büyük önem taşıyan kaplıca ve hamamları ile Bursa geldiğinizde size bir çok imkan sunuyor. O nedenle mutlaka bu yeşil şehre zaman ayırmanızı tavsiye eder, keyifli bir seyahat dilerim.

Yöresel Lezzetler

Bursa denince akla ilk gelen Bursa Kebabı , ünlenen ismi ile İskender yemeden dönmeyin. İskender’e benzerliğiyle bilinen Bursa’ya özgü bir başka lezzet ise pideli köfteyi mutlaka Kayhan çarşısında denemelisiniz. Abdal fırında sabah simidi üzerine tahanlı pide yiyerek güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Cantık ve süt helvası da yine Bursa’da lezzetiyle nam salmıştır. Elbette Bursa’dan dönmeden kestane şekeri yemeyi de unutmayın.

Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.